Gáti Samu

Református tanítócsaládból származott. Középiskolai tanulmányait a Pápai Református Kollégiumban végezte. Hat diplomával rendelkezett, az elsőt 1934-ben gyorsírásból, az utolsót 1950-ben magyar–angol szakon szerezte. 1937-ben egy évre ösztöndíjjal Skóciába ment. 1939-ben magániskolát nyitott gyors- és gépírásból.

Tagja volt a Gyors- és Gépírók Országos Választmányának, az Országos Gép- Gyorsíró Versenybizottságnak. 1946-ban elvégezte a ref. teológiát, de nem végzett lelkészi tevékenységet. 1950-ben magániskoláját Gyors- és Gépíró és Irodakezelői Szakiskola néven államosították. Ettől kezdve a magyar és az angol tantárgyakat óraadóként tanította a város két középiskolájában. 1954-től 1960-ig a pápai Petőfi Sándor Gimnázium tanára. Kitűnő művészi érzékű amatőr fotós. Felvételeiből 1961-ben városi kiállítás nyílt. Az iskolaváros számos rangos eseményét megörökítette, leltárt készített a város műemlékeiről.

Művei: A pápai műemlékházak leltára. (Kézirat.) én. – Dokumentumfilm a pápai március 15.-i ünnepségről. Pápa, 1936. (A Református Könyvtárban) – A tízujjas gépírás technikai alapjai. (Kézirat.) Pápa, 1941.

Irodalom: GÁTI Samuné: A Pápai Gép- és Gyorsíró és Irodakezelői Szakiskola rövid története. (Kézirat a Jókai Mór Közgazdasági Szakközépiskola irattárában.) Pápa, 1989. – Pápai pedagógus lexikon. (Főszerk.: TUNGLI Gyula.) Pápa, 1997.

Forrás: Veszprém megyei életrajzi lexikon. Főszerkesztő Varga Béla. Veszprém, 1998.

Születési dátum
Születési hely
Csesznek
Halálozás dátuma
Halálozás helye
Pápa
Foglalkozás
gép- és gyorsíró, tanár, fotóművész
További képek