Postai cím: 9534 Marcalgergelyi, Dózsa György u. 2.
Telefon: 06-89-342-032
E-mail: csigineszabobeata@gmail.com
Könyvtáros neve: Csigi Lászlóné Szabó Beáta
Weboldal: https://www.facebook.com/marcalgergelyi
2022. október 15-től visszavonásig zárva tart. Telefonos bejelentkezés útján elérhető a könyvtár és kölcsönzésre is van lehetőség.
Keresés a katalógusban
- kölcsönzés
- helybenhasználat
- információszolgáltatás
- helyismereti gyűjtemény
- internethasználat
- rendezvények
- könyvtárközi kölcsönzés
- LaManna, Gina: Szingli feleségek (2022)
- Bloese, Jacquie: A francia ház (2022)
- Gálvölgyi János: Hivatásos rajongó (2022)
- Link, Charlotte: A másik gyermek (2022)
- Lim, Robin: Várandósság (2022)
- Mészöly Ágnes: A jövőbe látó gömb (2022)
- Stilton, Geronimo: A jég fogságában (2022)
- Vajda Éva: Nyaralás a szigeten (2022)
Gina LaManna: Szingli feleségek
Gyönyörűek. Elkeseredettek. Halálosak? Egy könyvklub ritkán végződik gyilkossággal, igaz? Mégis pontosan ez történik, amikor három nő, Anne, Eliza és Penny az esti programjukra érkeznek: kezükben az elolvasott - vagy legalábbis nagyjából átfutott - könyvvel és egy üveg borral. Az este remekül kezdődik, hiszen még az önsegítő kötet szerzője is csatlakozik hozzájuk, akinek a mantrája az, hogy a nők mindenre képesek, csak akarniuk kell. A beszélgetés azonban csakhamar a csélcsap férjek témájára terelődik, a levegő hirtelen megfagy, és immár minden jelenlévőből a bosszú beszél - az este végére pedig egy férfi holtan fekszik. A nők közül mindnek van indítéka a gyilkosságra. Mindegyikük takargat valamit. És mindegyikük hazudik. Mi történt azon a végzetes éjszakán? Kizárólag a bűnös tudja. Vajon a férfi egyikőjük bosszúvágyának az áldozata, vagy a valóság az írói képzeletre is rácáfol?
Marcalgergelyi Veszprém megye északnyugati részén, a Marcal-medencében, Pápától 15 kilométerre nyugatra található. Szomszédos települések: Külsővat, Nemesszalók, Szergény, Vinár. A falu északi határában folyik a Marcal-folyó, amely ezen a szakaszon a Vas megye és Veszprém megye közötti határt is jelenti. Elhalad a település mellett a Győr-Celldömölk vasútvonal, de vasúti megálló csak a szomszédos Vináron van (kb. 1,5 km-re).
A település eredeti, rövidebb neve: Gergelyi, XII. századi eredetű, a Gergely keresztnévből származik. A falu első említése egy 1343-as oklevélben található, „Gureger” néven.
Régészeti leletek bizonyítják, hogy már a bronzkorban, a római korban és az Árpád-korban is lakott volt. A XII. században lakóközösség létesült a területen. A XVI. században egy időre elnéptelenedett, de a XVII. században újratelepült. Az 1715-ös összeírás kúriális helyként tünteti fel. Magyar eredetű lakossága főként evangélikus. Evangélikus prédikátorát név szerint 1690-ből említik, már akkor iskolája volt, ahol rektorként tanított. A községben található evangélikus templom 1783-ban, a türelmi rendelet után épült. Mai végleges stílusát az 1910-es átépítés során kapta. A 2001-es népszámláláskor 232 evangélikus, 182 római katolikus és 28 református lakta a falut. A középkorban a falut kisnemesek birtokolták, de a nagybirtokos Choron családnak is volt itt birtoka. A település 1908-ban kapta mai, hosszabb nevét, hogy megkülönböztessék a beregi Gergelyiugornyától. A környéken azzal csúfolták a falubelieket, hogy "Gergölibe kiharangozták a disznót". A falu harangozója egy hajnalon ugyanis a disznópörzsölések lángját tűzvésznek vélte, s félreverte a harangot. Nevezetessége az evangélikus templom, mely 1783-ban épült. 1910-ben átépítették. Tornya 52 méter magas. Falán három emléktábla található. Egy-egy a két világháború Gergelyiből származó hősi halottainak, egy pedig az 1910-es átépítésnek állít emléket. A templom három harangjának egyike acélharang, II. Vilmos német császár ajándéka. A település a 20. század második felében jelentős fejlődésnek indult, így is jelentősen elmaradt községnek számított. A rendszerváltás után nagy szabású beruházások kezdődtek, mely során a falu teljesen összkomfortossá vált.
Nevezetes épületek, helyek, emlékek:
- az evangélikus templom a Dózsa utca és a Kossuth utca sarkán áll, 1783-ban épült az egykori fatemplom helyén. Az 1910-es felújítás során kapta mai formáját.
- az I. és II. világháború áldozatainak emlékműve a templom falán látható.
- millenniumi emlékkő a polgármesteri hivatal kertjében.
- a falumúzeum épületét Illés Ferenc nyugdíjas tanár, egykori múzeumigazgató ajánlotta fel Marcalgergelyinek. Ez a ő szülőháza volt.
- a Joó-tó Kft. üzemeltetésében Horgásztó- és Szabadidőpark várja a kikapcsolódni vágyókat.
Forrás:
Kincses Bakonyalja / összeáll.: Szabó Rita. Pápa, 2018.
Marcalgergelyi Településképi Arculati Kézikönyv:
https://docplayer.hu/106596122-Marcalgergelyi-telepuleskepi-arculati-ke…
Petrik Iván: A pápai járás településeinek első említései. Pápa, 2016.
Senye Ilona meseterápiás foglalkozás (2023)
Szarvaskör Egyesület kézműves foglalkozás (2023)
701-es irodalmi est (2023)
A könyvtárat a 60-as évek végén alapították, jelenleg a Posta épületében található a falu központjában. Gyűjteményében klasszikus szépirodalmi, és modern prózai művek is megtalálhatóak. A könyvár szolgáltatás keretében lehetőség van könyvek kölcsönzésére, folyóiratok olvasására, fénymásolásra, internet használatra. A könyvtár heti 2 nap, összesen 4 órában várja olvasóit.