Bakonyszentiván címere
Bakonyszentiván
Községi Könyvtár (Könyvtári, Információs és Közösségi Hely)
Könyvtár épülete
Elérhetőség

Postai cím: 8557 Bakonyszentiván, Széchenyi u. 6.

Telefon: 06-20-949-3115

E-mail: baranyai.rita29@gmail.com

Könyvtáros neve: Baranyai Rita

Nyitva tartás

Csütörtök: 17.00-18.00

Szombat: 09.00-10.00

Keresés a katalógusban

Könyvtár szolgáltatásai
  • kölcsönzés
  • helybenhasználat
  • információszolgáltatás
  • helyismereti gyűjtemény
  • internethasználat
  • rendezvények
  • könyvtárközi kölcsönzés
Előfizetett folyóiratok
Könyvajánló

A másik gyermek

Charlotte Link: A másik gyermek

"Éreztem, hogy ez a csend nem az üresség csendje. Hanem az iszonyat, a rettegés csendje. A gonosz csendje." Egy balul végződő eljegyzési vacsora után az egyik vendéget, az idős Fionát holtan találják egy magányos farm közelében egy hasadékban. Valaki brutálisan összeverte és a sorsára hagyta. A scarborough-i rendőrségtől kiérkező nyomozónak azonnal feltűnik, hogy az elkövetés módja hasonlóságokat mutat egy hónapokkal korábbi, mind ez idáig megoldatlan üggyel. Csakhogy ott egy fiatal diáklány volt az áldozat. Vajon sorozatgyilkos tevékenykedne az eddig békés tengerparti kisvárosban? Vagy két különálló esetről van szó? És mi köze lehet mindehhez a Fiona múltjában rejlő titoknak? A másik gyermekben a bestsellerszerző Charlotte Link érdekfeszítően ötvözi a gyilkosságot, a főszereplői sivár életének a bemutatását és a sötét családi titkokat.

Könyvtár épülete
A község története

Bakonyszentiván Pápától északkeletre 21 km-re fekszik. Meghatározóak az északi Bakonyalja dombjainak lankái és az itt elterülő erdők, valamint a dombok között megbújó rétek. A község legmagasabb pontja a 209 m magas Szőlőhegy.

A település nevének első írásos említése 1318-ból való. Az oklevélben „Sancto Iohanne” néven szerepel. 1480-ban „Zenthiwan” néven említik. 1902-ig „Szentiván” a neve. A község a templom védőszentjéről, Keresztelő Szent Jánosról kapta a nevét, akit a középkorban Ivánnak neveztek a magyarlakta területeken.

Egy 1330-as oklevél adataiból kiderül, Szentiván település a középkorban Zsörk és Rusztavanyola pusztákkal együtt a Szentiványi nemesi család tulajdonában volt. A XIII. századtól már biztosan megvolt a település temploma. Plébánosait 1480-ból, 1500-ból és 1501-ből említik írásos források. A település a török korban teljesen elpusztult, 200 éven át lakatlan puszta volt. 1702-ben a veszprémi püspök veszi meg, majd az Esterházy család tulajdonába kerül a Szentiván helyén elterülő puszta. Sertések tartására adták bérbe, 1705-ben a bérlők 25 Ft sertéstizedet adóztak.

Szentiván területére az Esterházy család 1744-ben telepített németeket. A betelepítés sikeréről Bittó József pápai tiszttartó számolt be 1748-ban. A falu lakói szinte mind katolikusok. 1770-ben mind a 36 egész telek lakott. A telekkel rendelkező jobbágyok földművelésből és állattenyésztésből éltek. Mellettük sokan voltak zsellérek, akik napszámban fát vágtak. A lakók terményeiket a pápai piacon árulták. Bakonyszentiváni régi családnevek: Földing, Vesztergom, Valdinger, Heizler, Harninger, Eigner, Veiler, Vizer, Holczinger, Sándl, Tficser, Vagenhoffer, Strommer, Mader, Mics, Stankovits, Radics.

Az 1857-es kataszteri térkép a falu összterületét 1862 katasztrális holdban határozza meg. A lakosság száma ekkor 638 fő. A XIX. század elején fejlődésnek indult a gazdaság, Sok lakó megélhetését biztosította az állattartás. Fontos szerepe volt a lótenyésztésnek, legalább 90 pár lófogat volt Szentiván faluban. A legtöbb csikót katonai célokra hasznosították. Szintén meghatározó volt a szarvasmarha tenyésztés. Minden háznál legalább két tehenet tartottak, a faluban összesen kb. 700 szarvasmarhát tartottak. Sertések tartásával is foglalkoztak, számuk elérte a 300-at. A nők baromfitartással foglalkoztak, sok tyúkot, libát, kacsát és kevés pulykát tartottak.

A település népessége a XIX. század közepéig emelkedett, utána lassú csökkenésnek indult, annak ellenére, hogy kedvező a birtokmegoszlás és a természetes szaporodás is megfelelő.

A XX. század elején sokan elhagyták a falut, nyugatra költöztek.

1935-ben Esterházy Tamás a 142 holdas birtokát több részletben bérbe adta. Ebben az időben a faluhoz tartozott: a Hangyálos tanya, a Kapcsándi malom és a Szakács malom külterület 15 lakóval. ma már ezek a területek lakatlanok.

Az 1941-es népszámláláson a község lakosságának 48%-a (275 fő) vallotta magát német anyanyelvűnek. A második világháború alatt 35 főt telepítettek át Németországba. A háború elvesztése után a Szövetséges hatalmak kimondták a kollektív bűnösség elvét, a német anyanyelvűek kitelepítése mellett döntöttek. 1948 tavaszán 128 főt vittek át németországi szovjet megszállási övezetbe. Aki tudta, később visszavásárolta a házát, de sajnos sokan nem élték túl a kitelepítést. Egykori házaikba felvidékről, Nógrád és Békés megyéből költöztettek be családokat. Később egy részük kiköltözött a faluból. A falu templomában márványtábla őrzi a kitelepített családok emlékét.

Napjainkban önálló községi önkormányzata van Bakonyszentivánnak, polgármestere Karvas János. Az önkormányzat tagja a Szentiváni Charta Országos Egyesületnek. Elődje 1995-ben alakult meg Szentiváni Szövetség néven. 2001 óta működik mai formájában, feladata a kulturális értékek megőrzése mellett az önkormányzatok szakmai munkájának elősegítése. A Szentiván nevű települések összetartozását jelképezi a Millenniumi Emléktábla és a Szentiváni Charta zászlaja.

A községben mobilposta működik. Orvos Pápateszérről jár át a községbe. Kisboltok és vendéglátóhelyek szolgálják ki helyben a lakókat. Iskola nincs, a gyerekek Pápateszérre járnak át tanulni. Egy óvodai csoport működik a faluban. Felújított könyvtár és művelődési ház elégíti ki a kulturális igényeket.

 

Felhasznált irodalom:

 

Bakonyszentiván Településképi Arculati kézikönyv

http://www.bakonyszentivan.hu/files/TAK/Bakonyszentivan_TAK_v%C3%A9lem%C3%A9nyez%C3%A9si%20anyag.pdf

http://info.bakonyszentivan.hu/

Kincses Bakonyalja / összeáll.: Szabó Rita. Pápa, 2018.

Petrik Iván: A pápai járás településeinek első említései. Pápa, 2016. 

https://schwaben.hu/telepulesek/bakonyszentivan

Bakonyszentiván látnivalói

- a Béke utca és a Rákóczi utca kereszteződésében, a faluközpontban áll a Keresztelő Szent János római katolikus templom. 1794-ben épült késő barokk stílusban. Építését gróf Esterházy Károly támogatta. Az 1970-es években felújították, megújult a homlokzat, a tetőszerkezet és a torony bádogozása. A 35 méter magas toronyba új harang került. A templom kápolnájában látható az altöttingi Szűzanya-szobor. Német telepesek hozták magukkal a híres bajor kegyhelyről, Altöttingből. A templom belsejében található fa feszületet kézzel faragták.

Bakonyszentiván Katolikus templom

- a templom melletti leágazásnál található a német nemzetiség emlékköve.

Bakonyszentiván emlékkő

- második világháborús emlékmű a templomkertben

- a csárdapusztai (Kossuth) kápolna a 18. században épült barokk stílusban. Bakonyság területén található, de története Bakonyszentivánhoz is köti. Török János építtette, valószínűleg sírkápolna lett volna, mivel alatta kripta húzódik. A kápolna tetejéből egy kicsiny fatorony emelkedik ki. 1994-ben újították fel.

Bakonyszentiván Csárdapuszta, Kossuth kápolna

- a Kálváriát a középkor végén elnéptelenedett Szentiván falu helyére építették. 1824-ben épült, egy háromkeresztes Golgota volt. 1874-ben bővítették, építtetője Tülmann Jánosné Radics Magdolna volt. 7 stációból áll, a kereszteket félköríves védőfal őrzi, kőkerítés veszi körül. Napjainkban elhagyatott, gondozásra szorul.

Bakonyszentiván Kálvária

- keresztek, szobrok állnak a faluban, nemcsak vallási helyeken (pl. templom), hanem egyéb nevezetes helyszíneken (pl. falu széle, útkereszteződés) is.

 

 

Felhasznált irodalom:

Emlékhelyek Veszprém megyében / Bándi László főszerk. Veszprém, 1996.

http://info.bakonyszentivan.hu/telepulesunk-bakonyszentivan/a-telepules-tortenelme/

Bakonyszentiván Településképi Arculati Kézikönyv:

http://www.bakonyszentivan.hu/files/TAK/Bakonyszentivan_TAK_v%C3%A9lem%C3%A9nyez%C3%A9si%20anyag.pdf

Kincses Bakonyalja / összeáll.: Szabó Rita. Pápa, 2018.

 

 

Eseménynaptár

Kerekítő foglalkozás (2023)

Belényesi Barnabás interaktív előadás gyermekeknek (2023)

Szarvaskör Egyesület kézműves foglalkozás (2023)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Könyvtár története

Az Eötvös Károly Megyei Könyvtár 2012. október 24-én kötött Megállapodást a könyvtárellátási szolgáltatás nyújtásáról és igénybevételéről Bakonyszentiván Község Önkormányzatával.

A község könyvtára a falu közepén lévő óvoda épületében várja az érdeklődőket, olvasókat.  A könyvtárhelyiség nagysága a célnak megfelelő. Tiszta, fűtött, a világítás megfelelő. A könyvtár kialakítása barátságos, a berendezések megfelelőek. Külön polc áll rendelkezésre az újságoknak. Az olvasáshoz, kutatómunkához asztal és székek is vannak.  Az épület nem akadálymentes.

A könyvtárban 3 számítógép található. Az egyik számítógépet a könyvtáros használja, a másik két számítógép nyilvános.

A könyvtáros:

 A könyvtáros Baranyai Rita végzi a könyvtár vezetését.

 Nyitvatartás:  Heti 2 nap van nyitva a könyvtár, összesen 2 órában.