Csekő Árpád

Elemi és középiskolai tanulmányiat Csákváron végezte. A pápai tanítóképzőben tanítói, majd 1924-ben a budapesti Apponyi Kollégius elvégzése után tanítóképző intézeti tanári oklevelet szerzett. Először Jászberényben tanított, 1938-tól a Pápai Tanítóképző igazgatója. A második világháború után zaklatták, később Budapesten középiskolában tanár. 1960-tól a budapesti tudományegyetem kísérleti fizikai tanszékén dolgozott. Nyugdíjazása után még 15 évig óraadó a Kandó Kálmán Műszaki Főiskolán. Nyugdíjazás után, 1971-ben létrehozta az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum gyűjteményét.

Művei: Számos tankönyv és kísérletező segédkönyv társszerzője. Az általa tervezett Csekő-ládát – amely a fizikatanításhoz kísérletcsomagot tartalmazott – nagyon sok iskolában ismerték és használták. Kétszáz újítás fűződik nevéhez. Több száz cikke jelent meg szakmai folyóiratokban (Fizikai Szemle, Élet és Tudomány stb.).  A tanítóképző-intézeti és elemi iskolai tanításba tervszerűen beillesztett – "Mennyiségtani és fizikai tanulókísérletek" Jászberény, 1935. – Természettan a líceum IV. osztálya számára. (Társszerző.) Bp., 1941., – Fizikai kisérletek és eszközök Bp. 1950.

Díjak, kitüntetések: 1969 – Mikola-díj, 1971 – "Kiváló Újító" oklevél, 1977 – MTESZ-díj, 1984 – TIT Arany Koszorús Jelvény, 1987 – Eötvös Érme,  1992 – Magyar Köztársaság Érdemrendje Kiskeresztje.

Irodalom: Csekő Árpád 1902–1993. = Term. V, 1993. 4. sz., Pápai Pedagógus Lexion Pápa, 1997.

Forrás: Veszprém megyei életrajzi lexikon. Főszerkesztő Varga Béla. Veszprém, 1998., http://fizikaiszemle.hu/archivum/fsz9309/kal9309.html

Csákvár
tanár, tudománytörténész