Lendvai Ernőné (Szabó Mária)

Hely:
Alsóvárosi temető
Felirat:

Lendvai Ernő 1931-2017, neje Szabó Mária 1934-2017. Örökké együtt.

Megjegyzés:

Lendvai Ernőné Szabó Mária (Győr, 1934. március 1. – Pápa, 2017. április 20.): táncpedagógus.

Szülei: Szabó István igazgató kántor-tanító, Szabó Istvánné Lehoczky Erzsébet tanítónő.

Férj: Lendvai Ernő ny. személyzeti osztályvezető. Gyermekek: Ernő – 1956, Márta – 1958.

Tanulmányok: 1952 – Tanítóképző Intézet, Győr. 1955 – Tanárképző Főiskola, Pécs. 1970-es években: Népművelési Intézet Felsőfokú Néptánc oktatói Képzések.

Élete: 1956-82-ig Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskolában fizika és néptánc tanár. Generációk ismerhették meg általa a népi játékokat, majd az ezekből kinövő szebbnél szebb koreográfiákat, melyek városi, megyei, országos versenyeken igazolták a népi kultúra értékeit. Számtalan sikert arattak tanítványai bemutatókon, a Népművészeti Napok rendezvényein. A legnagyobb szakmai elismerést az 1979-es év hozta meg, ekkor az Erkel Iskola táncosai és zenészei képviselték Magyarországot Franciaországban, a VI. Nemzetközi Folklór Fesztiválon.
Az iskolás korosztályon túl foglalkozott a Tégla- és Cserépipari Vállalat táncosaival is, akik a Vadvirág Néptáncegyüttes magját képezték. Több néptánc tanfolyamot tartott a megye felnőtt oktatói részére. Munkáját számos tanítványa folytatta néptánc-oktatóként és táncosként, ennek nyomán virágozhatott ki a mára országos hírűvé vált Vadvirág néptáncegyüttes.1982-90-ig Bocsor István Középiskolai Kollégiumban nevelőtanár volt, majd igazgatóhelyettes. 1990-től nyugdíjas.

Kutatási területek: népi játékok, táncok, tánckörök életének felkutatása, bemutatása.

Munkái: – Kalász Leánykör Rábaszováton, Pápa, 2008, – Hajdináné rokona, téged hívlak táncba. Pápa, 2011.

Díjak, kitüntetések: 1985 – Gyermekekért érdemérem, 1994 – Gyermek amatőr előadó- és alkotóművészet ápolása, fejlesztése érdekében huzamos időn keresztül végzett tevékenységért elismerés. MH Légvédelmi Parancsnokság, Zánka. 2012 – Pro Cultura Díszoklevél: Pápai Amatőr Művészeti Mozgalomért Alapítvány és a Jókai Mór Művelődési és szabadidő Központ Pápa. 2015 – gyémánt emlékdiploma.

Forrás: személyes adatszolgáltatás.